Lista aktualności Lista aktualności

"Światem zaczęła rządzić jesień..."

mieniące się różnobarwne liście oraz zmieniająca się wokół nas przyroda nasuwa nam czasem nurtujące pytanie: jak to się dzieje?

Dlaczego drzewa liściaste zmieniają kolory liści, następnie gubią je, zaś iglaste są stale zielone?

Spróbujemy opowiedzieć o tych zależnościach z naukowymi podstawami:

W liściach znajduje się zielony barwnik chlorofil, który posiada zdolność przetwarzania światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla na składniki niezbędne do życia drzewa. Liście są fabryką, która zarabia na siebie dostarczając drzewu energii.

Jesienne krótkie dni z małą ilością słońca sprawiają, że zielony barwnik ulega rozkładowi, a woda i substancje odżywcze przemieszczają się do gałęzi i korzeni drzew.

Liście w takiej sytuacji stają się zbędne, w efekcie prowadzi to do zmiany ich koloru ujawniając przykryte pod chlorofilem w ciągu wiosny i lata barwniki tj. karoteny czy ksantofile.

Kiedy już nacieszymy oko paletą jesiennych barw, a liście są zupełnie nieprzydatne, drzewa pozbywają się ich. W miejscu gdzie ogonek liścia łączy się z łodygą, tworzy się warstwa korka, która jest tak krucha, że lekki październikowy wiatr potrafi zdmuchnąć je z drzew.

Inaczej to wygląda u drzew iglastych tj. sosna czy świerk, które nie gubią igieł na zimę.

Igły (zredukowane liście) zabezpieczone są warstwą wosku oraz posiadają grubą skórkę, która stanowi barierę dla ujemnych temperatur. Ponadto mała powierzchnia igieł oraz ograniczona w nich ilość wody zimą, sprawia, że substancje odżywcze mogą swobodnie wędrować.

W porównaniu do igieł większa powierzchnia liści oraz duża zawartość wody, przyczyniłaby się do rozsadzenia ich przez niskie temperatury.

Tak przygotowane drzewa po ciężkiej pracy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego zmniejszają swoje funkcje życiowe i przechodzą w stan zasłużonego odpoczynku zimowego pod białym płaszczem śnieżnego puchu.