Asset Publisher Asset Publisher

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Czyli domu nas wszystkich

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia każdego roku.

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, bogactw naturalnych, roślin. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne.

Ta idea, od wielu już lat łączy ludzi, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku, czy innych różnicujących kategorii.

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Początkowo Dzień Ziemi obchodzony był w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę i jest ona naszym wspólnym dobrem.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

W środę 21 kwietnia rozpoczął się drugi szczyt klimatyczny TOGETAIR.

Podczas Szczytu omawiane są konsekwencje zmian klimatycznych, sprawiedliwej transformacji oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem. Przez trzy dni odbędzie się 18 debat tematycznych, w ramach których zostaną poruszone tematy proekologiczne, m.in. polityka energetyczna Polski 2040, elektromobilność walka ze smogiem, rozwój ekologicznego rolnictwa, budownictwo ekologiczne.

Celem Szczytu Klimatycznego TOGETAIR jest zainicjowanie wspólnych działań wszystkich sektorów kraju - rządu, samorządów, nauki, biznesu, NGOSów i mediów - na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia ambitnej, racjonalnej ekonomicznie polskiej polityki klimatycznej.

#razemdlaklimatu

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Czyste Powietrze.

Lasy Państwowe są głównym partnerem środowiskowo-klimatycznym wydarzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie https://togetair.eu/