Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Łąka kwietna zamiast trawnika - nowe miejsce dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów powstało przy budynku biura Nadleśnictwa Parciaki.

To miejsce pełne kwiatów, zapachu i mnóstwa kolorów.

Założenie łąki kwietnej nie jest trudne. Wystarczy wygospodarować kawałek trawnika w otwartym, nasłonecznionym miejscu i wysiać nasiona. Mini-łąka, bogata w kwiaty zapewnia osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody. Utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie tradycyjnego trawnika, a taka ozdoba przełamuje monotonię zielonej murawy i dodaje życia ogródkowi. Dodaje energii kolorów, ale również bioróżnorodności i dźwięków – bzyczenia owadów przez całe lato.

 

 

Jakie korzyści daje nam łąka kwietna i dlaczego warto ją założyć ?

Nakład pracy przy zakładaniu łąki kwiatowej jest bardzo mały, ale efekt wizualny naprawdę robi wrażenie. Na jednej łące można spotkać ok 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku. Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są bardziej odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik i przechować ją dłużej w glebie.

Łąka kwietna – jak założyć ?

• łąkę kwietną wysiewamy w miejscu pozbawionym roślinności i na terenie odchwaszczonym (ręcznie, nie chemicznie)
• gleba – przed wysianiem łąki kwietnej należy intensywnie przegrabić i rozdrobnić ziemię, żeby nasiona miały szansę wykiełkować


• sianie – można łąkę kwietną siać ręcznie lub siewnikiem
• podlanie – po wysianiu nasiona należy dobrze ubić lub przysypać warstwą ziemi ogrodniczej, aby uniknąć wydziobania przez ptaki, wypłukania przez deszcze. Następnie należy podlać wysianą łąkę.

Źródło: www.biogardena.pl