Asset Publisher
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Asset Publisher
Drzewko za surowce wtórne
Drzewko za surowce wtórne
W środę, 2 kwietnia, Rynek w Makowie Mazowieckim tętnił życiem za sprawą wiosennej akcji „Drzewko za surowce wtórne”
Już o godz. 10.00 na makowskim rynku pojawili się pierwsi uczestnicy–w dużej mierze młodzi mieszkańcy, w tym grupy ze szkół i przedszkoli, które z entuzjazmem włączyły się w akcję. Zasady są proste: wystarczy przynieść makulaturę, plastikowe butelki lub małe elektrośmieci, by w zamian otrzymać sadzonkę–sosny lub dębu.
Pracownicy Nadleśnictwa Parciaki nie tylko przekazywali drzewka, ale też chętnie dzielili się praktycznymi poradami na temat ich uprawy, co z pewnością pomoże nowym właścicielom zadbać o tereny zielone czy przydomowe ogródki.
Organizatorzy przygotowali aż 2000 sadzonek, co świadczy o skali wydarzenia i ambicji, by realnie wpłynąć na lokalne środowisko. Cześć drzewek bezpośrednio po odebraniu, zobowiązali się posadzić nauczyciele wraz z uczniami na terenach zielonych przy swoich przedszkolach i szkołach. Część zostanie wysadzona w przydomowych ogrodach i przy placach zabaw.
Każde posadzone drzewko to krok w stronę poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, wydarzenie miało wymiar edukacyjny – szczególnie dla najmłodszych uczestników, którzy uczyli się, jak codzienne wybory mogą wspierać ekologię.
W Makowie Mazowieckim to pierwsza edycja "Drzewka za surowce wtórne" ale na pewno nie ostatnia.