Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Obszar Nadleśnictwa Parciaki został zaliczony do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego nr 6 - „Kurpie Zachodnie”, do którego należą również sąsiednie Nadleśnictwa: Myszyniec, Ostrołęka i Przasnysz. Koordynatorem rejonu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.

W zasiegu terytorialnym Nadleśnictwa Parciaki znajdują się 22 obwody łowieckie.
Dla dwunastu z nich, w tym pięciu leśnych, roczne plany łowieckie zatwierdza Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.
Wszystkie obwody sa dzierżawione przez koła łowieckie.

Obwody, dla których RPŁ zatwierdza Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki, wchodzą w skład Rejonu Hodowlanego nr 6 "Kurpie Zachodnie". Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany został opracowany i obowiązuje na lata 2017-2027.

Charakterystyka obwodów łowieckich:
•    Obwód nr 12 o pow. 8888 ha dzierżawiony przez KŁ „Oczeret"
•    Obwód nr 16 o pow. 4902 ha dzierżawiony przez KŁ „Echo"
•    Obwód nr 18 o pow. 5718 ha dzierżawiony przez "Wojskowe Koło Łowieckie"
•    Obwód nr 19 o pow. 7124 ha dzierżawiony przez KŁ "Hubertus"
•    Obwód nr 31 o pow. 8296 ha dzierżawiony przez KŁ „Bażant"
•    Obwód nr 27 o pow. 4682 ha dzierżawiony przez KŁ „Szakal"
•    Obwód nr 35 o pow. 4968 ha dzierżawiony przez KŁ „Hubertus"
•    Obwód nr 45 o pow. 4261 ha dzierżawiony przez KŁ „Narew"
•    Obwód nr 55 o pow. 4270 ha dzierżawiony przez KŁ „Narew"
•    Obwód nr 63 o pow. 6912 ha dzierżawiony przez KŁ nr 37 "Odyniec Nieporęt"
•    Obwód nr 78 o pow. 6322 ha dzierżawiony przez KŁ „Świt"
•    Obwód nr 97 o pow. 5045 ha dzierżawiony przez KŁ „Miś".


Obwody Łowieckie nr 35, 31, 45, 63 i 97 są obwodami leśnymi.

Wśród zwierzyny łownej występującej w tych obwodach należy wymienić: łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne i domowe, norki amerykańskie, tchórze, zające, bażanty, kuropatwy, gołębie grzywacze, słonki łyski, kaczki krzyżówki, głowienki,  cyraneczki i czernice oraz w czasie wiosennych i jesiennych migracji liczne inne gatunki blaszkodziobych.

Łowiectwo to nie tylko polowanie ale także wykonywanie licznych prac i zabiegów podnoszących jakość łowiska , zwiększających jego atrakcyjność, to także ochrona zwierzyny i zapewnianie jej dogodnych warunków do życia i rozwoju.

Więcej o łowiectwie przeczytasz tutaj.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów

Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów

Idzie wiosna w lesie zaczyna się pięknie zielenić, kwiaty zaczynają kwitnąć, słychać brzęczenie owadów i śpiew ptaków. To piękna, chyba najpiękniejsza pora roku ale… dla leśników ta pora oznacza jeszcze jedno - pożary!!!

Największe zagrożenie pożarowe lasów występuje właśnie teraz, czyli wczesną wiosną, kiedy to w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów takich jak opadłe jesienią listowie, chrust, sucha roślinność. W Polsce powstaje średnio 3,5 tys. pożarów lasu,  zdecydowanie najwięcej wczesną wiosną. Za prawie 90% z nich odpowiadają ludzie,
a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Bardzo częstą przyczyną wiosennych pożarów lasu jest wypalanie traw w ich pobliżu. Ten coraz rzadziej (na szczęście!!!) stosowany sposób pozbywania się suchych traw na polach i łąkach, bardzo często przeradza się w niekontrolowany pożar, skutkujący przerzuceniem ognia na pobliskie zabudowania i lasy. Wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, wręcz szkodzi, niszcząc pożyteczne w rolnictwie organizmy i szlachetne trawy, a także zmieniając strukturę gleby. Poza tym wypalanie traw jest w Polsce zabronione i karane, oraz niezgodne z tzw. „dobrą kulturą rolną" co prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.

Pamiętaj! Wzniecić pożar lasu można bardzo łatwo o wiele trudniej go ugasić.
W płomieniach giną ludzie i zwierzęta. Tylko Ty możesz temu zapobiec.