Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek naszych lasów to 60 lat, a przeciętna zasobność 223 m3/ha, przy przeciętnym rocznym przyroście 5,88 m3/ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jednym z najważniejszych i najciekawszych działów pracy leśnika. Polega ona na prognozowaniu występowania, rozpoznawaniu i eliminowaniu różnego rodzaju czynników zagrażających lasom.

Użytkowanie lasu

Drewno jako najbardziej ekologiczny i odnawialny surowiec znalazł w świecie ponad 30 tysięcy zastosowań. W swoim otoczeniu widzimy drewno wszędzie: domy, meble, papier, zabawki, opał, instrumenty muzyczne ...i wiele, wiele innych.

Łowiectwo

Obszar Nadleśnictwa Parciaki został zaliczony do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego nr 6 - „Kurpie Zachodnie”, do którego należą również sąsiednie Nadleśnictwa: Myszyniec, Ostrołęka i Przasnysz. Koordynatorem rejonu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17% lasów w Polsce. Ponad 70% starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Warsztaty Lasem Pachnące

Warsztaty Lasem Pachnące

W sobotę 16 grudnia w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Parciaki odbyły się wyjątkowe warsztaty.

Grupa osób z aktywnie działającego Klubu Seniora z Jednorożca, wraz ze swoimi wnukami, przygotowała przepiękne stroiki na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Ozdoby zostały wykonane w większości z naturalnych produktów, dostępnych w lesie.

Aby stroiki jak najdłużej cieszyły oczy, nad ich prawidłowym wykonaniem czuwała specjalistka-Pani Sylwia Pękała, właścicielka kwiaciarni "Pasja" z Jednorożca. Florystka podzieliła się swoją wiedzą oraz służyła pomocą w trakcie warsztatów-za co serdecznie dziękujemy.

Każdy z uczestników zabrał swoje piękne prace do domu, a także otrzymał od nadleśnictwa kulkę karmy dla ptaków oraz pęczek jemioły-na szczęście.