Historia

Lasy Nadleśnictwa leżą na terenie Puszczy Kurpiowskiej, w północnej jej części zwanej Puszczą Zieloną, której nazwa wywodzi się od wyjątkowo soczystej zielonej roślinności porastającej ten region jeszcze kilka wieków temu.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Łąka kwietna zamiast trawnika - nowe miejsce dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów powstało przy budynku biura Nadleśnictwa Parciaki.

To miejsce pełne kwiatów, zapachu i mnóstwa kolorów.

Założenie łąki kwietnej nie jest trudne. Wystarczy wygospodarować kawałek trawnika w otwartym, nasłonecznionym miejscu i wysiać nasiona. Mini-łąka, bogata w kwiaty zapewnia osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody. Utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie tradycyjnego trawnika, a taka ozdoba przełamuje monotonię zielonej murawy i dodaje życia ogródkowi. Dodaje energii kolorów, ale również bioróżnorodności i dźwięków – bzyczenia owadów przez całe lato.

 

 

Jakie korzyści daje nam łąka kwietna i dlaczego warto ją założyć ?

Nakład pracy przy zakładaniu łąki kwiatowej jest bardzo mały, ale efekt wizualny naprawdę robi wrażenie. Na jednej łące można spotkać ok 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku. Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są bardziej odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik i przechować ją dłużej w glebie.

Łąka kwietna – jak założyć ?

• łąkę kwietną wysiewamy w miejscu pozbawionym roślinności i na terenie odchwaszczonym (ręcznie, nie chemicznie)
• gleba – przed wysianiem łąki kwietnej należy intensywnie przegrabić i rozdrobnić ziemię, żeby nasiona miały szansę wykiełkować


• sianie – można łąkę kwietną siać ręcznie lub siewnikiem
• podlanie – po wysianiu nasiona należy dobrze ubić lub przysypać warstwą ziemi ogrodniczej, aby uniknąć wydziobania przez ptaki, wypłukania przez deszcze. Następnie należy podlać wysianą łąkę.

Źródło: www.biogardena.pl