Asset Publisher
NATURA 2000
Na terenie Nadleśnictwa Parciaki wyznaczone zostały dwa obszary NATURA 2000.
Doliny Omulwi i Płodownicy - obszar ustanowiono dla ochrony rzadkich gatunków ptaków, wśród których jako priorytetowe uznano derkacza Crex crex, kraskę Coracias garrulus, lelka Caprimulgus europaeus i żurawia Grus grus.
Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe - obszar ustanowiono dla ochrony ważnego w skali Europy stanowiska sasanki otwartej Pulsatilla patens.
Doliny Omulwi i Płodownicy PLB140005
Powierzchnia ogólna - 34 386,66 ha
Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 850,98 ha
Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 20 327,65 ha
Obydwa obszary posiadaja zatwierdzone Plany Zadań Ochronnych.
Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe PLH140052
Powierzchnia ogólna - 2214,06 ha
Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 2199,85,10 ha
Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 2214,06
Asset Publisher
Drzewko za surowce wtórne
Drzewko za surowce wtórne
W środę, 2 kwietnia, Rynek w Makowie Mazowieckim tętnił życiem za sprawą wiosennej akcji „Drzewko za surowce wtórne”
Już o godz. 10.00 na makowskim rynku pojawili się pierwsi uczestnicy–w dużej mierze młodzi mieszkańcy, w tym grupy ze szkół i przedszkoli, które z entuzjazmem włączyły się w akcję. Zasady są proste: wystarczy przynieść makulaturę, plastikowe butelki lub małe elektrośmieci, by w zamian otrzymać sadzonkę–sosny lub dębu.
Pracownicy Nadleśnictwa Parciaki nie tylko przekazywali drzewka, ale też chętnie dzielili się praktycznymi poradami na temat ich uprawy, co z pewnością pomoże nowym właścicielom zadbać o tereny zielone czy przydomowe ogródki.
Organizatorzy przygotowali aż 2000 sadzonek, co świadczy o skali wydarzenia i ambicji, by realnie wpłynąć na lokalne środowisko. Cześć drzewek bezpośrednio po odebraniu, zobowiązali się posadzić nauczyciele wraz z uczniami na terenach zielonych przy swoich przedszkolach i szkołach. Część zostanie wysadzona w przydomowych ogrodach i przy placach zabaw.
Każde posadzone drzewko to krok w stronę poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, wydarzenie miało wymiar edukacyjny – szczególnie dla najmłodszych uczestników, którzy uczyli się, jak codzienne wybory mogą wspierać ekologię.
W Makowie Mazowieckim to pierwsza edycja "Drzewka za surowce wtórne" ale na pewno nie ostatnia.