Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa

W okresie wiosenno-letnim największym utrapieniem leśników są pożary. Całą powierzchnię nadleśnictwa zaliczono do II strefy zagrożenia pożarowego.

W latach 2012-2021 na terenie lasów Nadleśnictwa Parciaki odnotowano łącznie 19 pożarów. Największa powierzchnia pożarów wystąpiła w 2019 roku, gdzie spaleniu uległo 3,43 ha. Całkowita powierzchnia pożarów w 10-leciu wyniosła 8,38 ha, natomiast średnia pow. pożaru to 0,45 ha.Zapobieganie pożarom to zbiór wielopłaszczyznowych działań, mających na celu niedopuszczenie do powstania pożaru, a także opóźnienia jego rozwoju czy ograniczenia powierzchni objętej przez ogień.

Sieć stałej obserwacji naziemnej jest podstawowym sposobem wykrywania pożarów przez Lasy Państwowe. Na terenie Nadleśnictwa Parciaki zlokalizowane sa cztery wieże obserwacyjne z obserwatorami. Ich rozmieszczenie, przy przyjętym promieniu widoczności równym 15 km, zapewnia pełne monitorowanie nadleśnictwa. Dowolny punkt w terenie widziany jest przynajmniej z dwóch dostrzegalni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dostrzegalnia przeciwpożarowa "Budziska" (po lewej) i "Łazy" (po prawej) - fot. Szymon Kępczyński

W Lasach Państwowych dane meteorologiczne są rejestrowane całą dobę w odstępach 10-minutowych w Meteorologicznych Punktach Pomiarowych (MPP) - automatycznych leśnych stacjach meteorologicznych. Na podstawie pomierzonych danych oznacza  się stopień zagrożenia pożarowego lasu. Aktualne zagrożenie jest przesyłane do centrum monitorowania (PAD w RDLP) dwa razy dziennie, na godzinę 9:00 i 13:00. Pomiary meteorologiczne z MPP obejmują między innymi: temperaturę powietrza, wilgotność względną powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność ściółki i ilość opadów.

Nadleśnictwo Parciaki korzysta z punktu meteorologicznego zlokalizowanego w miejscowości Budziska dla strefy prognostycznej nr 7C. Dane ze stacji meteorologicznej pobierane są za pomocą łączy internetowych poprzez stronę internetową:  http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/index.php

 

  

Meteorologiczny punkt pomiarowy "Budziska" - fot. Szymon Kępczyński

 Prawidłowo zaprojektowana sieć dojazdów pożarowych, uwzględniająca rozmieszczenie dróg publicznych i dojazdów pożarowych sąsiednich nadleśnictw, ułatwia szybkie dotarcie jednostek ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczych. Warunkuje to możliwość stłumienia zagrożenia w "zarodku".

W siedzibie nadleśnictwa, zlokalizowany jest Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD), do którego wpływają zgłoszenia zauważonego pożaru lasu. Uruchamiany jest on w okresie trwania akcji bezpośredniej nadlesnictwa z zakresu ochrony przeciwpożarowej.


W Nadleśnictwie Parciaki baza sprzętu zorganizowana jest przy siedzibie nadleśnictwa.

Samochód patrolowo-gaśniczy znajdujący się na wyposażeniu nadleśnictwa wyposażony jest
w zbiornik o pojemności 400 litrów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie dysponuje Leśną Bazą Lotniczą zapewniającą ochronę przeciwpożarową lasów. Baza zlokalizowana jest w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Na wyposażeniu bazy znajdują się trzy statki powietrzne (dwa samoloty gaśnicze typu Dromader M18B oraz jeden samolot patrolowy typu Cessna 152).
Samoloty te w razie konieczności pomagają gasić pożary na terenie całej RDLP Olsztyn i nie tylko.