Asset Publisher
Zdjęcie przedstawiające stos drewna brzozowego
- Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest bezpośrednio przez leśniczych w kancelariach. Tutaj mogą Państwo znaleźć adresy wszystkich kancelarii leśnictw oraz w biurze Nadleśnictwa Parciaki.
- Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem sprzedaży, cennikiem detalicznym na drewno oraz uzupełnieniem do cennika.
Zdjęcie przedstawiające rzędy sadzonek sosny rosnące na szkółce leśnej
- Nadleśnicwo Parciaki prowadzi sprzedaż sadzonek drzew leśnych wiosną każdego roku.
- Przed zakupem prosimy skontaktować się z biurem nadleśnictwa lub z podleśniczym Leśnictwa Budziska Natalią Mocek - tel. 728 316 958 w celu potwierdzenia dostępności i ilości wybranych gatunków.
- Tutaj znajdą Państwo cennik na sadzonki oraz wniosek o rezerwację sadzonek.
- Sprzedaż choinek odbywa się w leśniczówkach.Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem na choinki.
Asset Publisher
Asset Publisher
Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów
Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów
Idzie wiosna w lesie zaczyna się pięknie zielenić, kwiaty zaczynają kwitnąć, słychać brzęczenie owadów i śpiew ptaków. To piękna, chyba najpiękniejsza pora roku ale… dla leśników ta pora oznacza jeszcze jedno - pożary!!!
Największe zagrożenie pożarowe lasów występuje właśnie teraz, czyli wczesną wiosną, kiedy to w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów takich jak opadłe jesienią listowie, chrust, sucha roślinność. W Polsce powstaje średnio 3,5 tys. pożarów lasu, zdecydowanie najwięcej wczesną wiosną. Za prawie 90% z nich odpowiadają ludzie,
a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.
Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.
Bardzo częstą przyczyną wiosennych pożarów lasu jest wypalanie traw w ich pobliżu. Ten coraz rzadziej (na szczęście!!!) stosowany sposób pozbywania się suchych traw na polach i łąkach, bardzo często przeradza się w niekontrolowany pożar, skutkujący przerzuceniem ognia na pobliskie zabudowania i lasy. Wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, wręcz szkodzi, niszcząc pożyteczne w rolnictwie organizmy i szlachetne trawy, a także zmieniając strukturę gleby. Poza tym wypalanie traw jest w Polsce zabronione i karane, oraz niezgodne z tzw. „dobrą kulturą rolną" co prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.
Pamiętaj! Wzniecić pożar lasu można bardzo łatwo o wiele trudniej go ugasić.
W płomieniach giną ludzie i zwierzęta. Tylko Ty możesz temu zapobiec.