Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Asset Publisher
Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów
Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów
Idzie wiosna w lesie zaczyna się pięknie zielenić, kwiaty zaczynają kwitnąć, słychać brzęczenie owadów i śpiew ptaków. To piękna, chyba najpiękniejsza pora roku ale… dla leśników ta pora oznacza jeszcze jedno - pożary!!!
Największe zagrożenie pożarowe lasów występuje właśnie teraz, czyli wczesną wiosną, kiedy to w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów takich jak opadłe jesienią listowie, chrust, sucha roślinność. W Polsce powstaje średnio 3,5 tys. pożarów lasu, zdecydowanie najwięcej wczesną wiosną. Za prawie 90% z nich odpowiadają ludzie,
a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.
Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.
Bardzo częstą przyczyną wiosennych pożarów lasu jest wypalanie traw w ich pobliżu. Ten coraz rzadziej (na szczęście!!!) stosowany sposób pozbywania się suchych traw na polach i łąkach, bardzo często przeradza się w niekontrolowany pożar, skutkujący przerzuceniem ognia na pobliskie zabudowania i lasy. Wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, wręcz szkodzi, niszcząc pożyteczne w rolnictwie organizmy i szlachetne trawy, a także zmieniając strukturę gleby. Poza tym wypalanie traw jest w Polsce zabronione i karane, oraz niezgodne z tzw. „dobrą kulturą rolną" co prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.
Pamiętaj! Wzniecić pożar lasu można bardzo łatwo o wiele trudniej go ugasić.
W płomieniach giną ludzie i zwierzęta. Tylko Ty możesz temu zapobiec.