Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Leśne przedszkole
Leśne przedszkole
Przedszkole bez ścian, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym co znajdą na ziemi i co same zbudują… Brzmi ciekawie?
W ciągu ostatnich dziesięcioleci radykalnie zmienił się sposób rozumienia i doświadczania przyrody przez dzieci. Nastąpiło całkowite odwrócenie sytuacji. Dzieciaki są dziś świadome globalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ale ich fizyczny kontakt i bliska relacja z przyrodą powoli odchodzi w zapomnienie.
Współczesne dzieci z pewnością opowiedzą nam wszystko o amazońskich lasach tropikalnych, lecz nie o tym, kiedy ostatnio leżały na łące lub robiły aniołki na śniegu.
W przeciwieństwie do telewizji przyroda nie zabiera nam czasu, ona go rozszerza. Przyroda działa jak balsam dla duszy dziecka (…) jest jak czysta karta, na której dziecko kreśli i interpretuje na nowo fantazje kultury
Richard Louv w swojej książce "Ostatnie dziecko lasu" zauważa, że w dzisiejszym świecie nastąpiło całkowite oderwanie przeciętnego człowieka od świata przyrody. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w budynkach – placówkach edukacyjnych, na zajęciach dodatkowych, w sklepie, potem w domu, przed telewizorem, komputerem, tabletem…
Louv przytacza badania, z których wynika, że czas przez jaki dzieci są na dworze jest drastycznie krótki. Według badań (dane z 2016 roku), 75% brytyjskich dzieci przebywało na świeżym powietrzu przez niecałą godzinę dziennie. To mniej niż więźniowie!To samo badanie informuje, że 20% małych Brytyjczyków w ogóle nie bawi się na dworze w ciągu tygodnia roboczego.
Możemy tak jak przedszkole "Kraina Smerfów" wziąć udział w projekcie i zostać pierwszym Leśnym Przedszkolem w naszym nadleśnictwie!!!
Przedszkolaki zbierały kolorowe liście, które później wykorzystały do wykonania jesiennych lampionów oraz pięknych koszyczków z jesiennymi darami lasu. Spacerowały, goniły się,bawiły w chowanego, łapały spadające z drzew liście ...
Przez kilka godzin przebywały tylko w lesie.
Smerfiki i Smerfy będą przyjeżdzały do nas systematycznie, w różnych porach roku, w myśl idei, że w lesie nigdy nie ma złej pogody!
Jako nadleśnictwo dziekujemy za zaufanie i jesteśmy bardzo dumni z naszych "Dzieci lasu ".