Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek naszych lasów to 60 lat, a przeciętna zasobność 223 m3/ha, przy przeciętnym rocznym przyroście 5,88 m3/ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jednym z najważniejszych i najciekawszych działów pracy leśnika. Polega ona na prognozowaniu występowania, rozpoznawaniu i eliminowaniu różnego rodzaju czynników zagrażających lasom.

Użytkowanie lasu

Drewno jako najbardziej ekologiczny i odnawialny surowiec znalazł w świecie ponad 30 tysięcy zastosowań. W swoim otoczeniu widzimy drewno wszędzie: domy, meble, papier, zabawki, opał, instrumenty muzyczne ...i wiele, wiele innych.

Łowiectwo

Obszar Nadleśnictwa Parciaki został zaliczony do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego nr 6 - „Kurpie Zachodnie”, do którego należą również sąsiednie Nadleśnictwa: Myszyniec, Ostrołęka i Przasnysz. Koordynatorem rejonu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17% lasów w Polsce. Ponad 70% starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Parciaki

Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Parciaki

Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Parciaki powstały w drodze uchwały Rady Gminy Płoniawy-Bramura na podstawie art.44 ust.1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. 2023 poz. 1336).

Dęby rosnące w Leśnictwie Bramura znacząco wyróżniają się na tle innych drzew.

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie."Dąb przy cegielni" rośnie nieopodal zarośniętej drogi, która prowadzi do niedziałającej już cegielni oraz usytuowanego tam dworku, których właścicielem była Maria Ludwika z Krasińskich Czartoryska. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 345 cm a wiek to ok. 200 lat. Miejsce w którym się znajduje stanowi niezwykle ważny punkt o charakterze historycznym.

Wiek "Dębu na Bramurze" szacowany jest na ok. 300 lat a jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi to aż 504 cm! Drzewo wyróżnia się swoim pokrojem i wygląda  majestatycznie na tle swych sąsiadów.

"Dąb II na Bramurze" mierzy 385 cm pierśnicy i jest o ok. 50 lat młodszy od swego poprzednika. Wyróżnia się rozłożystą koroną oraz pokrojem. W jego otoczeniu znajduje się jeszcze kilka starych dębów, co stanowi dużą wartość przyrodniczą i krajobrazową. Pomnik rośnie przy uczęszczanej trasie rowerowej.