Wydawca treści Wydawca treści

NATURA 2000

Na terenie Nadleśnictwa Parciaki wyznaczone zostały dwa obszary NATURA 2000.


Doliny Omulwi i Płodownicy - obszar ustanowiono dla ochrony rzadkich gatunków ptaków, wśród których jako priorytetowe uznano derkacza Crex crex, kraskę Coracias garrulus, lelka Caprimulgus europaeus i żurawia Grus grus.

Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe - obszar ustanowiono dla ochrony ważnego w skali Europy stanowiska sasanki otwartej Pulsatilla patens.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

  

 

   Doliny Omulwi i Płodownicy PLB140005
   Powierzchnia ogólna - 34 386,66 ha
   Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 850,98 ha
   Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 20 327,65 ha

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obydwa obszary posiadaja zatwierdzone Plany Zadań Ochronnych.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

   Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe PLH140052
   Powierzchnia ogólna - 2214,06 ha
   Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 2199,85,10 ha
   Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 2214,06

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów

Idzie wiosna…..idą wiosenne pożary lasów

Idzie wiosna w lesie zaczyna się pięknie zielenić, kwiaty zaczynają kwitnąć, słychać brzęczenie owadów i śpiew ptaków. To piękna, chyba najpiękniejsza pora roku ale… dla leśników ta pora oznacza jeszcze jedno - pożary!!!

Największe zagrożenie pożarowe lasów występuje właśnie teraz, czyli wczesną wiosną, kiedy to w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów takich jak opadłe jesienią listowie, chrust, sucha roślinność. W Polsce powstaje średnio 3,5 tys. pożarów lasu,  zdecydowanie najwięcej wczesną wiosną. Za prawie 90% z nich odpowiadają ludzie,
a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Bardzo częstą przyczyną wiosennych pożarów lasu jest wypalanie traw w ich pobliżu. Ten coraz rzadziej (na szczęście!!!) stosowany sposób pozbywania się suchych traw na polach i łąkach, bardzo często przeradza się w niekontrolowany pożar, skutkujący przerzuceniem ognia na pobliskie zabudowania i lasy. Wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, wręcz szkodzi, niszcząc pożyteczne w rolnictwie organizmy i szlachetne trawy, a także zmieniając strukturę gleby. Poza tym wypalanie traw jest w Polsce zabronione i karane, oraz niezgodne z tzw. „dobrą kulturą rolną" co prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.

Pamiętaj! Wzniecić pożar lasu można bardzo łatwo o wiele trudniej go ugasić.
W płomieniach giną ludzie i zwierzęta. Tylko Ty możesz temu zapobiec.