Wydawca treści
Oferta edukacyjna
Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Nadleśnictwa Parciaki. Nasza oferta edukacyjna skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Nadleśnictwo Parciaki od wielu lat prowadzi szeroko rozumianą edukację przyrodniczą.
"(...) kiedy dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, wtedy nagle wychodzi z nich cała ich siła. Nawet te poniżej drugiego roku życia (...) mogą przejść kilometry" Maria Montessori
Corocznie prowadzimy spotkania w szkołach, organizujemy konkursy i zapraszamy dzieci do lasu, Zielonej Klasy, centrum edukacji przyrodniczo-leśnej i na ścieżki edukacyjne.
Wszystko po to by zainteresować i zwiększyć wrażliwość ludzi na otaczającą nas przyrodę.
Chęć udziału w zajęciach prosimy każdorazowo uzgadniać z edukatorem-Hanną Kępczyńską (784 958 732).
Regulamin zajęć oraz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem znajdują się w załączniku.
Proszę o zapoznanie się ze Standardami Ochrony Małoletnich (w załączeniu) oraz przekazanie ich skróconej wersji Małoletnim.
Uzupełnione i złożone do nadleśnictwa oświadczenie jest warunkiem przystąpienia do zajeć.
Najnowsze aktualności
Drzewko za surowce wtórne
Drzewko za surowce wtórne
W środę, 2 kwietnia, Rynek w Makowie Mazowieckim tętnił życiem za sprawą wiosennej akcji „Drzewko za surowce wtórne”
Już o godz. 10.00 na makowskim rynku pojawili się pierwsi uczestnicy–w dużej mierze młodzi mieszkańcy, w tym grupy ze szkół i przedszkoli, które z entuzjazmem włączyły się w akcję. Zasady są proste: wystarczy przynieść makulaturę, plastikowe butelki lub małe elektrośmieci, by w zamian otrzymać sadzonkę–sosny lub dębu.
Pracownicy Nadleśnictwa Parciaki nie tylko przekazywali drzewka, ale też chętnie dzielili się praktycznymi poradami na temat ich uprawy, co z pewnością pomoże nowym właścicielom zadbać o tereny zielone czy przydomowe ogródki.
Organizatorzy przygotowali aż 2000 sadzonek, co świadczy o skali wydarzenia i ambicji, by realnie wpłynąć na lokalne środowisko. Cześć drzewek bezpośrednio po odebraniu, zobowiązali się posadzić nauczyciele wraz z uczniami na terenach zielonych przy swoich przedszkolach i szkołach. Część zostanie wysadzona w przydomowych ogrodach i przy placach zabaw.
Każde posadzone drzewko to krok w stronę poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, wydarzenie miało wymiar edukacyjny – szczególnie dla najmłodszych uczestników, którzy uczyli się, jak codzienne wybory mogą wspierać ekologię.
W Makowie Mazowieckim to pierwsza edycja "Drzewka za surowce wtórne" ale na pewno nie ostatnia.