Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,  dla Nadleśnictwa Parciaki został opracowany na lata 2022-2031 Plan Urządzenia Lasu (PUL), który został poddany Strategicznej Ocenie Oddziaływania na Środowisko.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drzewko za surowce wtórne

Drzewko za surowce wtórne

W środę, 2 kwietnia, Rynek w Makowie Mazowieckim tętnił życiem za sprawą wiosennej akcji „Drzewko za surowce wtórne”

Już o godz. 10.00 na makowskim rynku pojawili się pierwsi uczestnicy–w dużej mierze młodzi mieszkańcy, w tym grupy ze szkół i przedszkoli, które z entuzjazmem włączyły się w akcję. Zasady są proste: wystarczy przynieść makulaturę, plastikowe butelki lub małe elektrośmieci, by w zamian otrzymać sadzonkę–sosny lub dębu.

Pracownicy Nadleśnictwa Parciaki nie tylko przekazywali drzewka, ale też chętnie dzielili się praktycznymi poradami na temat ich uprawy, co z pewnością pomoże nowym właścicielom zadbać o ​tereny zielone czy przydomowe ogródki.

Organizatorzy przygotowali aż 2000 sadzonek, co świadczy o skali wydarzenia i ambicji, by realnie wpłynąć na lokalne środowisko. Cześć drzewek bezpośrednio po odebraniu, zobowiązali się posadzić nauczyciele wraz z uczniami na terenach zielonych przy swoich przedszkolach i szkołach. Część zostanie wysadzona w przydomowych ogrodach i przy placach zabaw.

Każde posadzone drzewko to krok w stronę poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, wydarzenie miało wymiar edukacyjny – szczególnie dla najmłodszych uczestników, którzy uczyli się, jak codzienne wybory mogą wspierać ekologię.

W Makowie Mazowieckim to pierwsza edycja "Drzewka za surowce wtórne" ale na pewno nie ostatnia.