Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

Wernisaż wystawy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

22 listopada o godz. 12.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

To wydarzenie jest doskonałą okazją, aby zanurzyć się w bogatą historię Lasów Państwowych, które od ponad 100 lat odgrywają kluczową rolęw ochronie przyrody i gospodarce leśnej Polski.

Już od ponad wieku Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządzaja wspólnym majątkiem Polaków-lasami, które obecnie zajmują niemal jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Na wystawie organizatorzy zaprezentowali informacje o dziejach Lasów Państwowych oraz szczegóły związane z działalnością Nadleśnictwa Parciaki i Przasnysz.

Zwiedzający mogą poznać nie tylko historię, ale również tajniki pracy leśników oraz ich wkład w ochronę środowiska. Dodatkową atrakcją jest sekcja poświęcona mieszkańcom lasu, w której odwiedzający mają okazję podziwiać sylwetki zwierząt i ptaków oraz poznać ich rolę w ekosystemie leśnym. Wystawa z pewnością zainteresuje zarówno miłośników przyrody, jak i osoby ciekawe lokalnej historii.

Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających do stycznia 2025.

Serdecznie zapraszamy do przasnyskiego Muzeum.