Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Obszar Nadleśnictwa Parciaki został zaliczony do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego nr 6 - „Kurpie Zachodnie”, do którego należą również sąsiednie Nadleśnictwa: Myszyniec, Ostrołęka i Przasnysz. Koordynatorem rejonu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.

W zasiegu terytorialnym Nadleśnictwa Parciaki znajdują się 22 obwody łowieckie.
Dla dwunastu z nich, w tym pięciu leśnych, roczne plany łowieckie zatwierdza Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki.
Wszystkie obwody sa dzierżawione przez koła łowieckie.

Obwody, dla których RPŁ zatwierdza Nadleśniczy Nadleśnictwa Parciaki, wchodzą w skład Rejonu Hodowlanego nr 6 "Kurpie Zachodnie". Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany został opracowany i obowiązuje na lata 2017-2027.

Charakterystyka obwodów łowieckich:
•    Obwód nr 12 o pow. 8888 ha dzierżawiony przez KŁ „Oczeret"
•    Obwód nr 16 o pow. 4902 ha dzierżawiony przez KŁ „Echo"
•    Obwód nr 18 o pow. 5718 ha dzierżawiony przez "Wojskowe Koło Łowieckie"
•    Obwód nr 19 o pow. 7124 ha dzierżawiony przez KŁ "Hubertus"
•    Obwód nr 31 o pow. 8296 ha dzierżawiony przez KŁ „Bażant"
•    Obwód nr 27 o pow. 4682 ha dzierżawiony przez KŁ „Szakal"
•    Obwód nr 35 o pow. 4968 ha dzierżawiony przez KŁ „Hubertus"
•    Obwód nr 45 o pow. 4261 ha dzierżawiony przez KŁ „Narew"
•    Obwód nr 55 o pow. 4270 ha dzierżawiony przez KŁ „Narew"
•    Obwód nr 63 o pow. 6912 ha dzierżawiony przez KŁ nr 37 "Odyniec Nieporęt"
•    Obwód nr 78 o pow. 6322 ha dzierżawiony przez KŁ „Świt"
•    Obwód nr 97 o pow. 5045 ha dzierżawiony przez KŁ „Miś".


Obwody Łowieckie nr 35, 31, 45, 63 i 97 są obwodami leśnymi.

Wśród zwierzyny łownej występującej w tych obwodach należy wymienić: łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne i domowe, norki amerykańskie, tchórze, zające, bażanty, kuropatwy, gołębie grzywacze, słonki łyski, kaczki krzyżówki, głowienki,  cyraneczki i czernice oraz w czasie wiosennych i jesiennych migracji liczne inne gatunki blaszkodziobych.

Łowiectwo to nie tylko polowanie ale także wykonywanie licznych prac i zabiegów podnoszących jakość łowiska , zwiększających jego atrakcyjność, to także ochrona zwierzyny i zapewnianie jej dogodnych warunków do życia i rozwoju.

Więcej o łowiectwie przeczytasz tutaj.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rezerwat Zwierzyniec

Rezerwat Zwierzyniec

Lasy na terenie, których położony jest rezerwat "Zwierzyniec" objęte są ochroną od ponad 100 lat co czyni go jednym z najdłużej chronionych rezerwatów leśnych w Polsce.

Pierwszymi, którzy zauważyli wybitne walory przyrodnicze tych ziem i zaczęli je chronić byli poprzedni właściciele - rodzina hr. Krasińskich. W 1944 roku  obiekt ten został upaństwowiony w ramach dekretu o reformie rolnej. Nie zmieniło to jednak podejścia co do wartości i roli jaką spełniał ten teren i nadal objęty był on szczególną opieką.
Rezerwat  „Zwierzyniec"  utworzono  na mocy Zarządzenia Nr 131 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 25.IX.1964 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru mieszanego świeżego, naturalnego pochodzenia, charakterystycznego dla dawnej Puszczy Kurpiowskiej.
W świetle tych faktów rezerwat "Zwierzyniec" jest jednym z najdłużej chronionych obiektów tego typu w Polsce, a ponad 200-letnie sosny, świerki i dęby rosnące w tym miejscu  stanowią żywe świadectwo minionych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

  ... rezerwat "Zwierzyniec" jest jednym z najdłużej chronionych obiektów tego typu w Polsce, a ponad 200-letnie sosny, świerki i dęby rosnące w tym miejscu  stanowią żywe świadectwo minionych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

"Sosna z guzem" - fot. Anna Krzeszowiec

Ogólna powierzchnia całego rezerwatu wynosi 40,42 ha. Całość otoczona jest lasami administrowanymi przez Nadleśnictwo Parciaki. Ze względu na podział przyrodniczo – leśny rezerwat usytuowany jest w IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej, na równinie Kurpiowskiej. Teren ten charakteryzują utwory sandrowe i piaszczyste tereny. Kest to najdalej wysunięte naturalne stanowisko świerka Picea abies na zachód w krainie wielkich Dolin. Od zwartego zasięgu występowania tego gatunku oddalony jest on o kilkadziesiąt kilometrów i tworzy typowe stanowisko „wyspowe", których wiele jest przy krańcu zasięgu świerka. Jest to jeden z dodatkowych walorów rezerwatu.
W roślinności rezerwatu zdecydowanie dominują zbiorowiska leśne. Zespoły nieleśne występują fragmentarycznie na przydrożach i skarpach rowów. W drzewostanach rezerwatu, głównymi gatunkami lasotwórczymi jest sosna i świerk. Tendencję wzrastającą wykazuje dąb oraz grab – drzewa budujące drzewostany borów mieszanych. Drzewostany olszyn zajmujące dolinę okresowego cieku przebiegającego przez środek rezerwatu, zbudowane głównie
z olszy czarnej zachowały swój pierwotny charakter.
Fauna w rezerwacie jest niezbyt bogata, jednak można tu spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, a także borsuki i kuny.  Z ciekawszych gatunków ptaków stałym bywalcem jest tu bocian czarny.

 

Rezerwat Przyrody 'Zwierzyniec" objęty jest CAŁKOWITYM ZAKAZEM WSTĘPU.