Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadzorowane

Lasy prywatne stanowią ok. 17% lasów w Polsce. Ponad 70% starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.


Leśnicy w ramach tych działań:
• doradzają prywatnym właścicielom jak prowadzić gospodarkę leśną;
• odpłatnie udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
• wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
• organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
• sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Prywatni właściciele lasów gospodarkę leśną prowadzą na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasu lub decyzji określających zadania z zakresu gospodarki leśnej wydawanych przez starostę lub nadleśniczego. Nadleśniczy może wydać decyzję tylko w przypadku konieczności wykonywania zabiegów służących zapobieganiu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających się szkodników, w celu podniesienia naturalnej odporności lasu.

Nadleśnictwo Parciaki aktualnie nadzoruje lasy o powierzchni 10 764 ha.
Mając 3 podpisane porozumienia:
1) Ze Starostwem Powiatowym w Przasnyszu z dnia 17 stycznia 2017 roku, które przekazuje nadzorowane lasy w ilości 3 604 ha
2) Ze Starostwem Powiatowym w Makowie Mazowieckim z dnia 3 lutego 2022 roku, które przekazuje nadzorowane lasy w ilości 3 931 ha.
3) Ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce z dnia 8 marca 2022 roku, które przekazuje nadzorowane lasy w ilości 3 229 ha.

 

Nadzór nad lasami sprawują następujące leśnictwa:

 

Powierzony nadzór obejmuje wykonywanie następujących czynności:
1. Lustracja lasów dla oceny realizacji przez właścicieli obowiązków zapisanych w art. 9 ust. 1 i art. 13 ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 5 ustawy o lasach (Starostwo Przasnysz, Ostrołęka, Maków Mazowiecki);
2. Wydawanie decyzji, w pierwszej instancji na podstawie art. 24 ustawy o lasach, nakazujących wykonanie prac z zakresu odnawiania wyciętych powierzchni, przebudowy, pielęgnowania, ochrony lasu w tym ochrony ppoż. I racjonalnego użytkowania (Starostwo Przasnysz, Ostrołęka);
3. Wydawanie decyzji w pierwszej instancji na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o lasach określających rozmiar zadań dla właścicieli lasów w zakresie wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów i nadmiernie pojawiających się szkodników, w przypadku niewykonywania tych zabiegów przez właścicieli (Starostwo Przasnysz, Ostrołęka);
4. Cechowanie drewna i wystawianie dokumentów stwierdzających legalność pozyskanego drewna (Starostwo Przasnysz, Ostrołęka, Maków Mazowiecki).

Cechowanie drewna oraz wydawanie dokumentów stwierdzających legalność pozyskanego drewna (na podstawie art. 14a ust. 1 i 3 ustawy o lasach).

Cechowanie drewna dokonywane będzie w miejscu jego pozyskania, na wniosek złożony przez właściciela lasu, jeżeli wykonane cięcia są zgodne z:
1) obowiązującym uproszczonym planem urządzenia lasu;
2) decyzją wydaną na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach-określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej;
3) decyzją wydaną na podstawie art. 24 lub art. 9 ust. 2 ustawy o lasach-nakazującą wykonanie prac z zakresu gospodarki leśnej;
4) decyzją starosty zezwalającą na pozyskanie, wydaną w przypadkach losowych na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy o lasach.
5) decyzją starosty zezwalającą na zamianę lasu na użytek rolny wydaną na podstawie art. 13 ust. 2, w przypadku konieczności wyrębu drzewostanu;
6) decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zezwalającą na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej na cele nierolnicze lub nieleśne, wydaną na podstawie art. 12 i 12a pkt. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1326 ze zm.), w przypadku konieczności wyrębu drzewostanu;
7) innymi prawomocnymi decyzjami dotyczącymi wyrębu w lasach, wydanymi na podstawie odrębnych decyzji, np. bezpieczeństwa linii kolejowych, transportu lądowego i lotniczego.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w porozumieniach, minimum raz w roku składa sprawozdanie dla starostw z wykonania czynności związanych z nadzorem oraz zadań z zakresu gospodarki leśnej zrealizowanych przez właścicieli lasów.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie nadleśnictwa

Położenie nadleśnictwa

Grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Parciaki położone są na terenie województwa mazowieckiego, w zasięgu trzech powiatów, sześciu gmin wiejskich oraz jednej gminy miejsko-wiejskiej.

Nadleśnictwo Parciaki tworzy jeden obręb leśny.

Położenie administracyjne:

  •  województwo mazowieckie: 

      - powiat makowski:

                -  Gmina Czerwonka, Gmina Krasnosielc, Gmina Płoniawy-Bramura, Gmina Sypniewo;

      -  powiat ostrołęcki:

                - Gmina Baranowo;

      -  powiat przasnyski:

                - Gmina Chorzele, Gmina Jednorożec.

 

Powierzchnia ewidencyjna lasów i gruntów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Parciaki wynosi 12 513.9326 ha.

 

Nadleśnictwo Parciaki jest jednym z 32 nadleśnictw znajdujących się w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Olsztynie.

Od północy Nadleśnictwo Parciaki graniczy kolejno z: Nadleśnictwem Wielbark, Nadleśnictwem Myszyniec, Nadleśnictwem Ostrołęka, Nadleśnictwem Pułtusk (RDLP w Warszawie), Nadleśnictwem Ciechanów oraz Nadleśnictwem Przasnysz.

Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w miejscowości Budziska (oddział 181 a, Leśnictwa Budziska).

Pełne dane adresowe:

Nadleśnictwo Parciaki

Budziska 1

06-323 Jednorożec

+ 48 29 751 83 76; + 48 28 751 89 80

parciaki@olsztyn.lasy.gov.pl