Asset Publisher
Ochrona lasu
Ochrona lasu jest jednym z najważniejszych i najciekawszych działów pracy leśnika. Polega ona na prognozowaniu występowania, rozpoznawaniu i eliminowaniu różnego rodzaju czynników zagrażających lasom.
Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez nadleśnictwo. Zabiegi ochrony lasu zgrupowane są w kilku działach, w zależności od celu działania i przyczyn:
1. Ochrona lasu przed czynnikami biotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko leśne posiadają bardzo szerokie spektrum sprawców :
- Ochrona lasu przed owadami – zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką i usuwaniem skutków działalności szkodników owadzich w różnych fazach rozwojowych drzewostanów
- Ochrona lasu przed grzybami – j.w. w odniesieniu do grzybów patogenicznych
- Ochrona lasu przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę leśną – obejmuje działania gospodarcze zmierzające do ograniczenia szkód wyrządzanych głównie w uprawach leśnych i młodnikach lub do zminimalizowania wpływu tych szkód na przyszły wzrost i jakość drzewostanu.
- Ochrona lasu przed szkodami pochodzenia antropogenicznego – działalność zmierzająca do usuwania skutków i zapobieganiu szkodom powstającym w wyniku działalności człowieka
2. Ochrona lasu przed czynnikami abiotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu :
- Ochrona przeciwpożarowa lasu– bardzo rozbudowana działalność, głównie profilaktyczna prowadzona w celu jak najlepszego zabezpieczenia lasów przed jednym z najgroźniejszych żywiołów
- Ochrona lasu przed szkodami powodowanymi przez wiatry i śnieg – polega głównie na usuwaniu szkód powodowanych przez te czynniki oraz działaniach zmierzających do uzyskania jak największej odporności drzewostanów na skutki oddziaływania wiatru i opadów śniegu.
Asset Publisher
Informacja o zakończeniu przetargu pisemnego nieograniczonego pn.:"Sprzedaż samochodu Suzuki Grand Vitara 1,9 D comfort"
Informacja o zakończeniu przetargu pisemnego nieograniczonego pn.:"Sprzedaż samochodu Suzuki Grand Vitara 1,9 D comfort"
Skarb Państwa - Nadleśnictwo Parciaki z siedzibą: Budziska 1, 06-323 Jednorożec, woj.mazowieckie informuje, że postępowanie dot. przetargu pisemnego nieograniczonego pn.: "Sprzedaż samochodu Suzuki Grand Vitara 1,9 D comfort" (nr inw. 741/1095) z dnia 03.10.2024 r. zostało zakończone.
We wskazanym przetargu ofertowym nie została złożona żadna oferta na zakup ww. samochodu w terminie przedstawionym
w ogłoszeniu.