Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jednym z najważniejszych i najciekawszych działów pracy leśnika. Polega ona na prognozowaniu występowania, rozpoznawaniu i eliminowaniu różnego rodzaju czynników zagrażających lasom.

Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez nadleśnictwo. Zabiegi ochrony lasu zgrupowane są w kilku działach, w zależności od celu działania i przyczyn:
 
1. Ochrona lasu przed czynnikami biotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko leśne posiadają bardzo szerokie spektrum sprawców :
 
- Ochrona lasu przed owadami – zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką i usuwaniem skutków działalności szkodników owadzich w różnych fazach rozwojowych drzewostanów

- Ochrona lasu przed grzybami – j.w. w odniesieniu do grzybów patogenicznych

- Ochrona lasu przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę leśną – obejmuje działania gospodarcze zmierzające do ograniczenia szkód wyrządzanych głównie w uprawach leśnych i młodnikach lub do zminimalizowania wpływu tych szkód na przyszły wzrost i jakość drzewostanu.

- Ochrona lasu przed szkodami pochodzenia antropogenicznego – działalność zmierzająca do usuwania skutków i zapobieganiu szkodom powstającym w wyniku działalności człowieka
 
2. Ochrona lasu przed czynnikami abiotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu :

 - Ochrona przeciwpożarowa lasu– bardzo rozbudowana działalność, głównie profilaktyczna prowadzona w celu jak najlepszego zabezpieczenia lasów przed jednym z najgroźniejszych żywiołów

- Ochrona lasu przed szkodami powodowanymi przez wiatry i śnieg – polega głównie na usuwaniu szkód powodowanych przez te czynniki oraz działaniach zmierzających do uzyskania jak największej odporności drzewostanów na skutki oddziaływania wiatru i opadów śniegu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ranny puszczyk ocalony przez leśników

Ranny puszczyk ocalony przez leśników

Wycieńczony puszczyk zwyczajny Strix aluco będący najprawdopodobniej ofiarą kolizji drogowej został odnaleziony na poboczu ruchliwej drogi w miejscowości Cierpięta.

Po przewiezieniu do nadleśnictwa okazało się, że ptak jest osłabiony oraz ma uszkodzone prawe skrzydło.

Puszczyk został przekazany do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, aby tam, pod okiem specjalistów wyzdrowiał na tyle, by bezpiecznie mógł wrócić na łono natury.

Jest to kolejny przedstawiciel braci mniejszej, który w ostatnim czasie został ocalony przez miejscowych leśników.
Wyleczone i wypuszczone na wolność zostały już myszołowy, pustułka oraz koźlak sarny.