Webcontent-Anzeige
Nadleśnictwo Parciaki wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu
i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Wyznaczone przez Nadleśnictwo Parciaki strefy (Grądy, Krasiniec, Podoś i Bramura) to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone) , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru.
Miejsca wyznaczone do palenia ognisk znajdują się na miejscach postoju udostępnionych w każdym obszarze
Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.
Informujemy, że na obszarze objętym programem dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami opisanymi w regulaminie.
Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się tutaj.
Jeśli chcesz uzyskać informacje, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze skontaktuj się z koordynatorem programu. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Terminy polowań zbiorowych: KŁ „Miś”, KŁ „ Świt”, KŁ „Odyniec Nieporęt” (terminy polowań będa dostępne po ustaleniu przez KŁ)
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres parciaki@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Hanna Kępczyńska, hanna.kepczynska@olsztyn.lasy.gov.pl,
784 958 732 (preferowany kontakt mailowy).
Nadleśnictwo Parciaki przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych
w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.
Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program
pn. „Zanocuj w lesie”.
Strefy „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Parciaki
Nadleśnictwo Parciaki wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Wyznaczone przez Nadleśnictwo Parciaki strefy (Grądy, Krasiniak, Podoś i Bramura) to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.
Lokalizacja widoczna jest również:
- na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
- z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)
- z poziomu aplikacji Mbdl https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone) ,
z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę:
- Zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru.
- Miejsca wyznaczone do palenia ognisk znajdują się na miejscach postoju udostępnionych w każdym obszarze (patrz mapy powyżej). Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.
- Na obszarze objętym programem dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowyc, pod warunkami opisanymi w regulaminie.
- Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się tutaj oraz na stronie internetowej naszego nadleśnictwa.
- Jeśli chcesz uzyskać informacje, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze skontaktuj się z koordynatorem programu. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
- Jesień i zima to okres polowań zbiorowych prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Terminy polowań zbiorowych: KŁ „MIŚ”, KŁ „ Świt”, KŁ „OKM” [odnośniki zostaną podane po ustaleniu terminów przez KŁ].
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres parciaki@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
- Zachęcamy Państwa do wypełnienia anonimowej ankiety przezanczonej dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Hanna Kępczyńska
e-mail: hanna.kepczynska@olsztyn.lasy.gov.pl
tel. 784 958 732
Nadleśnictwo Parciaki przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.