Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zasady korzystania z terenów leśnych i obiektów turystycznych

Bądźmy bezpieczni w lesie!

Las zaprasza wszystkich, należy pamiętać jednak, że:

  1. W lesie żyją dzikie zwierzęta, które przestraszone mogą być dla nas niebezpieczne np. samice dużych zwierząt leśnych, broniące swoich młodych czy zaniepokojona żmija zygzakowata, która może zaatakować człowieka. Bardzo ważne jest aby pod żadnym pozorem nie dotykać dzikich zwierząt ponieważ mogą być zarażone wścieklizną.
     

  2.  
  3. Zaleca się używanie podczas spacerów w lesie preparatów odstraszających owady. Zabezpieczy to nas przed ukąszeniami i chorobotwórczymi drobnoustrojami.


     
  4. Bezwzględnie omijamy obszary leśne, gdzie:

a. prowadzone są jakiekolwiek prace leśne,

b. odbywają się polowania indywidualne i zbiorowe,

c. usytułowane są pasieki,

d. znajdują się oznakowane zakazem bądź ograniczeniem wstępu.

  1. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenie mogące wynikać z uszkodzonych konarów drzew, które mogą się odłamać i spaść, powodując uszkodzenia ciała lub śmierć. Prosimy nie przebywać w lesie podczas silnych wiatrów.
  2. Gdy spotkamy się w lesie z jakimkolwiek przejawem kłusownictwa (np. sidła, wnyki) należy bezwzględnie oddalić się z takiego miejsca i niezwłocznie zgłosić ten fakt pracownikom służby leśnej.
  3. Las to także miejsce gdzie możemy spotkać się z niewypałami lub niewybuchami,
    tu również należy zachować szczególną ostrożność oraz powiadomić służby leśne w przypadku zaistnienia ww. zagrożenia.
  4. Większość przewidywalnych zagrożeń w lesie jest przez leśników oznakowana odpowiednimi tablicami, należy się do nich bezwzględnie stosować.

W celu szerszego zapoznania się z zagrożeniami w lasach, zachęcamy do przeczytania publikacji "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Poniżej link do publikacji:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/co-zrobic-w-lesie-gdy-1

Zapraszamy do bezpiecznego korzystania z naszych lasów!

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

Umiejętne i racjonalne korzystanie z zasobów przyrodniczych oraz ich ochrona może odbywać się tylko wtedy gdy dostatecznie poznamy i zrozumiemy to co chcemy zachować.

Aby ułatwić poznanie lasu wszystkim którzy nas odwiedzają, przez cały rok utrzymujemy obiekty edukacyjne które nam w tym pomagają. Należą do nich:
 

Sala edukacyjna

Położona w Budziskach, 200m od siedziby nadleśnictwa sala edukacyjna jest obiektem mogącym jednorazowo pomieścić ok.80 osób. Wyposażenie stanowi:
•    Zestaw filmów o tematyce przedstawiającej gospodarkę leśną i ochronę przyrody oraz sprzęt multimedialny do ich odtwarzania;
•    Pomoce dydaktyczne w formie tablic tematycznych, prezentacji graficznych, gablot z owadami i roślinami oraz dermoplasty zwierząt występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej;
•    Eksponaty zebrane z terenu nadleśnictwa: narzędzia wykorzystywane w gospodarce leśnej, szczątki występujących tu niegdyś zwierząt, historyczne mapy i dokumenty, trofea łowieckie;

 

 

Zielona Klasa

Położona w Budziskach, 200 m od siedziby nadleśnictwa wiata edukacyjna "Zielona Klasa" jest obiektem mogącym jednorazowo gościć ok. 100 osób. W jej skład wchodzą: wiata ze stołami i ławkami, miejsce na ognisko, pomoce dydaktyczne i tablice tematyczne.

 

Leśna ścieżka przyrodniczo - edukacyjna "Pod Sosnami"

Leśna ścieżka edukacyjna „Pod Sosnami" przy Nadleśnictwie Parciaki została utworzona w 2005 roku. Jej długość to 3 km, a czas przejścia około 2 godziny. Od początku, jej celem jest przedstawienie urokliwych fragmentów naszych lasów, eksponując ich piękno i majestat. Na tablicach przedstawiono treści opisujące budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych; znaczenie ekologiczne, produkcyjne i społeczne lasów; zagrożenia i ochronę lasów; ochronę przyrody; zadania leśników i leśnictwa. Ciekawe przystanki pozwalają bliżej poznać osobliwości przyrodnicze i wzbogacają wiedzę o lasach Puszczy Kurpiowskiej.

 

 

Szlak pieszo-rowerowy "Z lasem za Pan brat"

Od 2013 roku las w okolicach Krasnosielca możemy poznawać w nowy, interesujący, aktywny  i co niezmiernie ważne namacalny sposób. Wszystko to za sprawą leśnego szlaku pieszo-rowerowego o charakterze ścieżki edukacyjnej „Z lasem za pan brat". Przedsięwzięcie to powstało z inicjatywy Wójta Gminy Krasnosielc i Nadleśnictwa Parciaki ze środków uzyskanych z WFOŚiGW w Warszawie.
Wytyczony szlak położony jest w leśnictwie Grądy i został podzielony na dwie części: rowerową biegnącą do rezerwatu „Zwierzyniec" o długości ok. 6,5 km i pieszą w formie pętli o dł. ok  3 km.  Na trasie zostały ustawione tablice informacyjne, urządzenia edukacyjne o tematyce przyrodniczej, wiaty, ławki i wiele innych atrakcji.  Największym jednak skarbem tego miejsca są piękne lasy zasobne w zwierzęta i ciekawe rośliny.


 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka edukacyjna "Dolina Węgierki"

Wytyczony szlak znajduje się w miejscowości Węgrzynowo, tuż obok leśniczówki Leśnictwa Bramura. 1,5 km ścieżka wiedzie przez las, gdzie prócz pięknych widoków znajdziemy miejsca na odpoczynek, naukę oraz zabawę.

Wędrować można samodzielnie lub z przewodnikiem-leśnikiem. Jest to świetne miejsce do prowadzenia zajęć o tematyce leśnej, ekologicznej czy łowieckiej.

Ścieżka powstała pod koniec 2019r. i jest wspólnym przedsięwzięciem Gminy Płoniawy-Bramura oraz Nadleśnictwa Parciaki.

 

 

  • Aby bezpiecznie korzystać z obiektów turystyczno- wypoczynkowych i ścieżek edukacyjnych przebiegających przez obszary leśne, proszę zapoznać się z regulaminami zamieszczonymi w załącznikach poniżej. Odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania wszelkich urządzeń zlokalizowanych na obiektach ponosi użytkownik dorosły, a dzieci użytkują w/w urządzenia na odpowiedzialność opiekunów. Pamiętajmy również, że w lesie mogą powstać przeszkody w sposób naturalny, np. wywroty, złomy, złamane konary, itp.
 
  • Osoba do kontakt w sprawach związanych z obiektami edukacyjnymi:  Hanna Kępczyńska tel. 784 958 732


Do zobaczenia na szlaku!