Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek naszych lasów to 60 lat, a przeciętna zasobność 223 m3/ha, przy przeciętnym rocznym przyroście 5,88 m3/ha.

Udział siedlisk leśnych

  • 71,85 % – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerka
  • 23,45 % – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
  • 4,70  % – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Udział gatunków lasotwórczych

  • 87,73 % – sosna,
  • 4,92 % - olsza,
  • 3,97 % – dąb szypułkowy,
  • 2,34 % – brzoza,
  • 0,75 % - świerk,
  • 0,29 % – pozostałe

W ujęciu ogólnym na terenie Nadleśnictwa Parciaki drzewostany jednogatunkowe zajmują 48,05% powierzchni leśnej (5 603,39 ha).

Taka dominacja przejawia się w drzewostanach w wieku od 41 do 80 lat. Drzewostany dwugatunkowe zajmują łącznie 28,17% powierzchni leśnej Nadleśnictwa (3 284,88 ha).

Drzewostany trzy- i więcej gatunkowe zajmują łącznie 23,78% powierzchni leśnej (2 774,41 ha), dominując w drzewostanach młodych klas wieku (do 40 lat).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wernisaż wystawy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

Wernisaż wystawy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

22 listopada o godz. 12.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

To wydarzenie jest doskonałą okazją, aby zanurzyć się w bogatą historię Lasów Państwowych, które od ponad 100 lat odgrywają kluczową rolęw ochronie przyrody i gospodarce leśnej Polski.

Już od ponad wieku Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządzaja wspólnym majątkiem Polaków-lasami, które obecnie zajmują niemal jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Na wystawie organizatorzy zaprezentowali informacje o dziejach Lasów Państwowych oraz szczegóły związane z działalnością Nadleśnictwa Parciaki i Przasnysz.

Zwiedzający mogą poznać nie tylko historię, ale również tajniki pracy leśników oraz ich wkład w ochronę środowiska. Dodatkową atrakcją jest sekcja poświęcona mieszkańcom lasu, w której odwiedzający mają okazję podziwiać sylwetki zwierząt i ptaków oraz poznać ich rolę w ekosystemie leśnym. Wystawa z pewnością zainteresuje zarówno miłośników przyrody, jak i osoby ciekawe lokalnej historii.

Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających do stycznia 2025.

Serdecznie zapraszamy do przasnyskiego Muzeum.