Asset Publisher
NATURA 2000
Na terenie Nadleśnictwa Parciaki wyznaczone zostały dwa obszary NATURA 2000.
Doliny Omulwi i Płodownicy - obszar ustanowiono dla ochrony rzadkich gatunków ptaków, wśród których jako priorytetowe uznano derkacza Crex crex, kraskę Coracias garrulus, lelka Caprimulgus europaeus i żurawia Grus grus.
Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe - obszar ustanowiono dla ochrony ważnego w skali Europy stanowiska sasanki otwartej Pulsatilla patens.
Doliny Omulwi i Płodownicy PLB140005
Powierzchnia ogólna - 34 386,66 ha
Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 850,98 ha
Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 20 327,65 ha
Obydwa obszary posiadaja zatwierdzone Plany Zadań Ochronnych.
Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe PLH140052
Powierzchnia ogólna - 2214,06 ha
Powierzchnia gruntów w zarządzie n-ctwa - 2199,85,10 ha
Powierzchnia w zasięgu terytorialnym n-ctwa - 2214,06
Asset Publisher
Leśne przedszkole
Leśne przedszkole
Przedszkole bez ścian, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym co znajdą na ziemi i co same zbudują… Brzmi ciekawie?
W ciągu ostatnich dziesięcioleci radykalnie zmienił się sposób rozumienia i doświadczania przyrody przez dzieci. Nastąpiło całkowite odwrócenie sytuacji. Dzieciaki są dziś świadome globalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ale ich fizyczny kontakt i bliska relacja z przyrodą powoli odchodzi w zapomnienie.
Współczesne dzieci z pewnością opowiedzą nam wszystko o amazońskich lasach tropikalnych, lecz nie o tym, kiedy ostatnio leżały na łące lub robiły aniołki na śniegu.
W przeciwieństwie do telewizji przyroda nie zabiera nam czasu, ona go rozszerza. Przyroda działa jak balsam dla duszy dziecka (…) jest jak czysta karta, na której dziecko kreśli i interpretuje na nowo fantazje kultury
Richard Louv w swojej książce "Ostatnie dziecko lasu" zauważa, że w dzisiejszym świecie nastąpiło całkowite oderwanie przeciętnego człowieka od świata przyrody. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w budynkach – placówkach edukacyjnych, na zajęciach dodatkowych, w sklepie, potem w domu, przed telewizorem, komputerem, tabletem…
Louv przytacza badania, z których wynika, że czas przez jaki dzieci są na dworze jest drastycznie krótki. Według badań (dane z 2016 roku), 75% brytyjskich dzieci przebywało na świeżym powietrzu przez niecałą godzinę dziennie. To mniej niż więźniowie!To samo badanie informuje, że 20% małych Brytyjczyków w ogóle nie bawi się na dworze w ciągu tygodnia roboczego.
Możemy tak jak przedszkole "Kraina Smerfów" wziąć udział w projekcie i zostać pierwszym Leśnym Przedszkolem w naszym nadleśnictwie!!!
Przedszkolaki zbierały kolorowe liście, które później wykorzystały do wykonania jesiennych lampionów oraz pięknych koszyczków z jesiennymi darami lasu. Spacerowały, goniły się,bawiły w chowanego, łapały spadające z drzew liście ...
Przez kilka godzin przebywały tylko w lesie.
Smerfiki i Smerfy będą przyjeżdzały do nas systematycznie, w różnych porach roku, w myśl idei, że w lesie nigdy nie ma złej pogody!
Jako nadleśnictwo dziekujemy za zaufanie i jesteśmy bardzo dumni z naszych "Dzieci lasu ".